Priemyselné inžinierstvo datuje svoj vznik v dobe revolúcie “ vedeckého riadenia“ Fredericka Taylora a jeho kolegov pred takmer 100 rokmi. V USA bol založený Inštitút priemyselného inžinierstva (IIE) , ktorý je celosvetovou organizáciou priemyselných inžinierov.
Na začiatku 60 – tých rokov IIE prijal nasledovnú definíciu PI:
„Priemyselné inžinierstvo sa zaoberá návrhom, realizáciou a zdokonaľovaním systémov integrujúcich ľudí, materiály a zariadenia. Vychádza zo špecializovaných znalostí a skúseností v matematických, fyzikálnych a sociálnych vedách a z princípov a metód analýzy a návrhu, za účelom špecifikovania , predpovedá a vyhodnotí výsledky, ktoré by takéto systémy dosiahli (1969).“
Súčasná definícia so zameraním do budúcnosti:
Priemyselné inžinierstvo bude považované za najdôležitejšiu profesiu a jej pracovníci budú plánovať , navrhovať , implementovať a riadiť systémy výroby a systémy distribúcie služieb a zabezpečovať ich činnosť , spoľahlivosť a udržateľnosť. Tieto systémy budú sociálno-technické svojou podstatou a budú integrovať ľudí, informácie, materiály, zariadenia, procesy a energie v rámci celého životného cyklu výrobkov, služieb, alebo programov. Pre dosiahnutie týchto cieľov sa budú používať humanitné a spoločenské vedy (vrátane ekonomiky ), počítačové vedy, základné vedy, vedy o riadení, vysoko rozvinuté schopnosti komunikácie. Kľúčovým elementom, ktorým sa PI líši od ostatných inžinierskych disciplín je dôraz na ľudský faktor. Najlepšie systémy sú realizované prostredníctvom procesu neustáleho zdokonaľovania v prostredí, kde pracovná sila je považovaná za najväčšie vlastníctvo a kde má kvalita najvyššiu prioritu.
ČÍM SA ZAOBERÁME – video o navrhovaní výrobných systémov, digitálny podnik a mnohé iné.