Zoznámte sa s Internetom (IoT) vecí <PDF> a Inteligentnou továrňou (Smart facory) <PDF>
Vedenie podniku musí riadiť podnik takým spôsobom, aby každý zamestnanec vykonával svoju prácu optimálnym spôsobom a v požadovanej kvalite. Na zabezpečenie takéhoto režimu práce sú v podniku využívané všetky dostupné informácie vznikajúce vo vnútri podniku alebo prichádzajúce z vonku. V neposlednom rade začínajú podniky využívať aj znalosti, ktoré sa v podniku vytvárajú a zaznamenávajú. Vo všeobecnosti informačný systém môžeme charakterizovať ako účelové usporiadanie vzťahov medzi ľuďmi, dátovými zdrojmi a procedúrami ich spracovania, vrátane technologických prostriedkov. Toto usporiadanie zabezpečuje zber, prenos, uchovanie, transformáciu, aktualizáciu a poskytovanie dát. Z hľadiska vývoja je možné identifikovať etapu spracovania dát, ktorá zvýšila účinnosť podnikových operácií v dôsledku automatizácie informačných procesov. Etapu nástupu systémov pre riadenie, ktorá podporila účelnosť riadenia a etapu strategických informačných systémov, ktorých cieľom je zvyšovanie konkurencieschopnosti podniku.
INFORMAČNÉ SYSTÉMY PODNIKOVEJ ÚROVNE RIADENIA
Do tejto úrovne patria systémy ERP (Enterprise Resource Planning), systémy integrujú hlavné výrobné a riadiace funkcie, hlavne v oblasti výroby, ekonomiky a ľudských zdrojov. Umožňujú detailný pohľad na všetko, čo sa vo firme deje tak aby firma nestrácala čas sledovaním chodu a naopak, aby mala viac času na zlepšovanie všetkého, čo sa deje.
K tejto úrovni sa radí aj nadstavba systémov ERP, systémy APS (Advanced Production Scheduling). Systémy poskytujú optimalizáciu plánovania a rozvrhovanie výroby v súlade so zámermi firmy. Pokrývajú širokú škálu schopností počnúc vytváraním krátkodobých výrobných rozvrhov, cez plánovanie výroby a distribúcie, až po výhľadové modelovanie celého dodávateľsko-odberateľského reťazca. V bežných systémoch ERP musí plánovač obsluhovať mnoho rôznych aplikácií, pričom zodpovedanie otázok vyžaduje veľa krát mnoho hodín a dní, a to bráni rýchlej reakcii na meniace sa rámcové podmienky. So systémom APS použitým ako plánovací nástroj, môžu plánovači tieto otázky zodpovedať za niekoľko minút. To umožňuje zistiť a analyzovať globálne dôsledky lokálnych rozhodnutí a rozhodnúť v súlade s trhom.
Špecifikom sú systémy SCM (Supply Chain Management). Teória obmedzenia vysvetľuje, že dodávateľský reťazec býva len taký silný ako jeho najslabší článok. Ak dôležitý dodávateľ nedodrží termín, tento nedostatok pocítia všetci zúčastnení v reťazci – až po zákazníka. Preto boli vyvinuté systémy riadenia dodávateľského reťazca umožňujúce vybudovať odolné dodávateľské siete voči chybám. Systém svojou funkcionalitou upozorní na nedostatočné dodávky skôr ako ich podnik pocíti a tak môže včas zareagovať.
INFORMAČNÉ SYSTÉMY PREVÁDZKOVEJ ÚROVNE RIADENIA
V tejto úrovni sa nachádzajú systémy MES (Manufacturing Execution System). Toto označenie sa používa pre systémy tvoriacich softvérovú medzivrstvu medzi systémami podnikovej a procesnej úrovne riadenia.
INFORMAČNÉ SYSTÉMY PROCESNEJ ÚROVNE RIADENIA
Systémy sú zamerané na samotný technologický proces alebo operáciu ich riadenie, zabezpečenie predpísanej kvality/tolerancie produktov, toku materiálu, využitia zdrojov, atď. Tieto systémy pracujú v reálnom čase na procesnej úrovni, čo umožňuje spracovávať informácie v najkratšom možnom čase, s vysokým časovým rozlíšením (milisekundy až sekundy).
SYSTÉMOVÁ INTEGRÁCIA NA KATEDRE PRIEMYSELNÉHO INŽINIERSTVA
Katedra priemyselného inžinierstva svojimi systémami pokrýva všetky úrovne riadenia. Svojimi prácami navrhuje efektívne riešenia využívania systémov alebo ich efektívne nasadenie, laboratórium IT.