Plant Simulation ako komplexný nástroj pre simuláciu výrobných a logistických systémov obsahuje veľké množstvo špecializovaných modulov. Medzi oblasti simulácie rozvíjané pomocou softvéru Plant Simulation na Katedre priemyselného inžinierstva v Žiline patria:
- Simulácia výrobných a montážnych procesov.
- Simulácie logistických činností.
- Simulácia potreby ľudských zdrojov.
- 3D počítačová simulácia.
- Využívanie optimalizácie pomocou genetických algoritmov a ďalšie.
Simulácia výrobných a montážnych procesov s Plant Simulation
Umožňuje zostaviť simulačný model výroby/montáže a testovať vplyv zmien vo výrobnom procese na sledované parametre. Výhodou systému je možnosť využívať pri práci výkresovú dokumentáciu ako podklad pre rozmiestňovanie jednotlivých elementov v zadanej mierke rešpektujúcej rozmery stávajúcej alebo plánovanej výroby. Základné problémy, ktoré možno riešiť sú napr.:
- Určovanie vplyvu zmien vo výrobných programoch na výrobné a montážne zariadenia.
- Testovanie prioritných pravidiel pri plánovaní výroby.
- Definovanie veľkosti medzioperačných skladov.
- Overovanie vplyvu veľkosti výrobnej a dopravnej dávky na vyťaženosť zariadení a množstvo rozpracovanej výroby.
- Určenie doby nábehu nového typu výrobku pri zadanom naplnení systému výrobnými úlohami.
- Definovanie celkového výrobného výkonu výrobného závodu ako aj jeho častí.
Simulácia logistických procesov – doprava a skladovanie
Výhodou dynamickej simulácie je modelovanie a implementácia dynamiky do navrhnutých statických procesov. Sledovanie pohybu má veľký význam v doprave materiálu a to v oboch významoch či už externej alebo internej dopravy. Plant Simulation umožňuje zostaviť simulačný model logistických systémov externých alebo interných a dynamicky preveriť systémy ešte pred samotným uvedením systému do prevádzky. Preto je využívaná hlavne v týchto oblastiach:
- Testovanie zmien v systéme dopravy a ich dopady na výrobný/montážny systém.
- Testovanie rôznych systémov dodávania tovaru (priame zásobovanie na vyžiadanie, navážacie okruhy a pod.) a ich hodnotenie.
- Testovanie zmien typov dopravných zariadení a ich kapacity na systém.
- Testovanie zmien v prioritách dopravných úloh na schopnosť systému zabezpečiť požadované výrobky.
- Sledovanie vplyvu križovatiek a riešenia dopravných uzlov na vyťaženie dopravných zariadení.
- Vplyv zmennosti na pracoviskách v rôznych častiach výrobného/ montážneho/ logistického systému na maximálnu úroveň skladov.
- Vplyv náhodných javov – porúch a pretypovaní – na celkovú úroveň kapacitu skladov, ktorú je podnik nútený vytvoriť pre zabezpečenie maximálnej vyťaženosti skladov.
Simulácia potreby ľudských zdrojov
Ako bolo spomenuté Plant Simulation obsahuje veľké množstvo špecializovaných modulov. Jedným z modulov je modul pre simuláciu ľudských činností. Tak ako každý zdroj vo firme aj ľudská práca je obmedzený zdroj, preto aj program uvažuje o ľuďoch ako o zdrojov, ktoré sú spotrebovávané. Medzi hlavné činnosti, ktoré môže človek vykonávať patrí:
- obsluha zariadení,
- manipulácia výrobkov,
- zoraďovacie a údržbárske činnosti.
Možností využitia simulácie pre plánovanie ľudských zdrojov sú ukázané na nasledujúcom videu.
3D simulácia výrobných a logistických procesov
Pred riešením simulačnej štúdie je dôležité zadefinovať si typ modelu, ktorý bude pri riešení použitý. Za pomoci Plant Simulationu môžeme vytvoriť jednoduchý 2D model, ktorý obsahuje ikony ktoré sú vopred definované. Ďalšou možnosťou je použiť 2D model, v ktorom preddefinované ikony zmeníme tak, aby model zohľadňoval výrobnú dispozíciu závodu a približovali sa skutočnému stavu. Poslednou možnosťou je využiť 3D simulačný model. Možností 3D simulácie sú ukázané na nasledujúcom videu.